Finał Mistrzostw Polski przechodzi do historii. Basketball Club Sieraków to drużyna z małej wielkopolskiej miejscowości (9000 mieszkańców) z jedną szkołą bez własnej hali zdobył ZŁOTO U14 bez porażki w całym sezonie – jednym słowem niezwyciężeni. To były trzecie finały trenera Jarka Czekały, z rocznikiem 1995/96 srebro w U14 i złoto w U16. W tym roku trener Jarek Czekała po raz kolejny pokazał jak można przygotować profesjonalnie zespół do zwyciężania bez warunków fizycznych bez ,,centymetrów,, BC Sieraków to drużyna z szeroką ławką i znakomitą grą zespołową
Chłopcy z TKM-u Włocławek nie obronili tytuł Mistrzów Polski U14 sprzed roku, na 4,5 minuty przed końcem meczu finałowego przegrywali z BC Sieraków zaledwie 3 punktami do końca meczu zdobyli tylko 5 punktów, a ich przeciwnicy 25 punktów. Jeszcze długo po meczu włocławianie nie mogli się pozbierać, a przecież zostali druga siłą w Polsce. Srebro to ogromy sukces trenera Arka Czyznielewskiego który nie tak dawno rozpoczął szkolenie młodzieży. Pogratulować należ także trenerowi z Inowrocławia Piotrowi Wiśniewskiemi który wypożyczył czterech chłopców do TKM-u między innymi Mikołaja Wojciechowskiego który stanowił o sile tego zespołu.
W małym finale WKK Wrocław pokonał Energe Góra Lodowa Słupsk. W zespole z Słupska roiło się o złotych medalistów Szkól podstawowych. WKK Wrocław osłabiony kontuzjowanym Kamilem Kubiakiem dał rade walecznym chłopcom z Pomorza. Chłopcy trenera Michała Rutkowskiego w meczu o medal zagrali samymi wychowankami ! To chyba pierwszy taki medal dla WKK, wielkie brama dla trenera który wykonuje znakomitą prace. BC Sieraków, TKM Włocławek, WKK Wrocław i Energa Góra Lodowa Słupsk jak najbardziej zasłużenie w pierwszej czwórce w Polsce.
Gospodarze turnieju finałowego to połączone siły Radomia i Grójca na miejscu piątym, zaraz za nimi drużyna z śląska MOSM Tychy z kilkoma chłopcami którzy wygrali OOM. Był to pierwszy finał w historii klubu dla zespołu z Tych, Start Lublin w ostatnim spotkaniu pokonał Korona Kraków i z historycznym siódmym miejscem wrócił do domu.
Do Radomia przyjechała spora grupa kibiców łącznie około 200 z czego najwięcej z Sierakowa 60. Kibice z Radomia i Grójca trochę zawiedli jak na gospodarza to było ich niewielu. Atrybuty kibiców Bębny, trąbki w niedużej hali sportowej to zmora dla osób które jak najwięcej czasu przebywali w hali. 5 drużyn i ja też byliśmy zakwaterowani w Bursie nieopodal hali sportowej. W mojej opinie i trenerów chłopcom niczego nie brakowało obfite różnorodne i smaczne wyżywienie czyste pokoje (4 osobowe) zadbane łazienki pralki do dyspozycji – nie można było się do niczego doczepić.
Kolejny raz udało mi się namówić organizatorów do odegrania hymnu narodowego przed wielkim finałem, możliwe że PZKosz wprowadzi ten zwyczaj na stałe. Rozegrano 18 spotkań z czego kilka bardzo i to bardzo emocjonujących, po każdym meczu wręczono statuetkę MVP meczu. Dla mnie najwięcej emocji było w meczu półfinałowym BC Sieraków vs Energa Góra Lodowa Słupsk. Po ostatnim gwizdku sędziego chłopcy z Sierakowa zalani w łzach szczecią.
Większość spotkań obserwowali trenerzy kadry Polski; Wojciech Rogowski, Grzegorz Kożan i Lukasz Dziergowski. W tym tygodniu 32 zawodników dostanie powołanie na Camp Centralny Kadry Polski. Ci co się nie dostaną niech się nie przejmują główny trenera powiedział mi ze w jego notesie na dzień dzisiejszy jest 70 nazwisk a pewnie pokażą się nowe. Z początkiem sierpnia 12-zawodników wyjedzie na turniej do Hiszpanii gdzie zagrają swój pierwszy mecz z orzełkiem na piersi.
Jeszcze o wyróżnieniach indywidualnych: MVP – Jasiu Śmiglak historyczne bo pierwsze dla zawodnika o rok młodszego (rocz.2005), Mikołaj Wojciechowski najlepszym strzelcem finałów (115 pkt.) najlepszym zbierającym 78 zbiórek 2x MVP meczu i Pierwsza piątka ALL-STARS. Alan Duda najlepszy rozgrywający + pierwsza piątka finałów, Bartek Jadaś najlepszym obrońcom. W piątce all-stars Szymon Paluch, Marcin Puchalski i Piotr Krużyński. W najbliższych dniach na SKM-ie okażą się TOP 10.
Ostatnia ciekawostka – chyba po raz pierwszy w finałach zagrał 10-latek Bartosz Łazarek z TKM-u Włocławek. W finałach MP rozegrał wszystkie 5 spotkań zdobywając 18 punktów od SKM-u otrzymał statuetkę i kalendarz NBA. Wszystkim uczestnikom MP życzę udanych wakacji, zachęcam do uczestnictwa na Campach Koszykarskich.
Spotykamy się w nowym sezonie w rozgrywkach Kadetów Lidze EYBL a, jak się uda zrobimy FINAŁ U15
Pozdrawiam Zibi Zbyszek Bytomski ( podziękowania za zaproszenie na Finały oraz za transport panu Irkowi Juraszewskiemu, Jackowi Przymusowi i panu Jadasiowi)
MVP:
Jan Śmiglak
(Basketball Club Sieraków) rocznik 2005
Najlepszy strzelec
Mikołaj Wojciechowski
(TKM Włocławek)
Najlepszy obrońca
Bartosz Jadaś
(WKK Wrocław)
Najlepszy rozgrywający
Alan Duda
(Energa Góra Lodowa Słupsk)
FILMIKI ZIBI (każdego dnia nowe)
Pierwsza piątka
Marcin Puchalski (Basketball Club Sieraków)
Piotr Kruszyński (Basketball Club Sieraków)
Mikołaj Wojciechowski (TKM Włocławek)
Szymon Paluch (WKK Wrocław)
Alan Duda (Energa Góra Lodowa Słupsk)
FINAŁ: TKM Włocławek – BC Sieraków 101 : 78 STATYSTYKI VIDEO MVP: Tymoteusz Witczak
mecz o 3 miejsce: WKK Wrocław – Energa Góra Lodowa Słupsk 58 : 74 STATYSTYKI VIDEO MVP: Szymon Paluch
mecz o 5 miejsce: MOSM Tychy – Piotrówka Radom 47 : 56 STATYSTYKI VIDEO MVP: Patryk Rosołowski
mecz o 7 miejsce: Korona Kraków – Start Lublin 58 : 77 STATYSTYKI VIDEO MVP: Maciej Szalak
Półfinał: TKM Włocławek – WKK Wrocław 80 : 68 STATYSTYKI VIDEO MVP: Jakub Kornatka
Półfinał: Energa Góra Lodowa Słupsk – BC Sieraków 64 : 67 STATYSTYKI VIDEO MVP; Jędrzej Janowicz
KLASYFIKACJA KOŃCOWA
* Składy drużyn z ćwierćfinałów i półfinałów
* W nawiasach wychowankowie innych klubów – jeszcze nie wszyscy uzupełnieni
MVP spotkań:
Grupa ,,A,,
MKS Piotrówka Radom – WKK Wrocław 46 : 61 STATYSTYKI VIDEO MVP: Szymon Paluch
Energa Góra Lodowa Słupsk – KS Korona Kraków 62 : 53 STATYSTYKI VIDEO MVP: Alan Duda
KS Korona Kraków – MKS Piotrówka Radom 59 : 65 STATYSTYKI VIDEO MVP: Oliwier Szczęsny
WKK Wrocław – Energa Góra Lodowa Słupsk 77 : 66 STATYSTYKI VIDEO MVP: Bartosz Jadaś
Energa Góra Lodowa Słupsk – MKS Piotrówka Radom 69 : 60 STATYSTYKI VIDEO MVP: Kacper Kozłowicz
WKK Wrocław – KS Korona Kraków 70 : 47 STATYSTYKI VIDEO MVP: Ignacy Prokop
1 WKK Wrocław 6 pkt. (+49)
2 Energa Góra Lodowa Słupsk 5 pkt. (+7)
3 MKS Piotrówka Radom 4 pkt. (-18)
4 KS Korona Kraków 2 mecz 2 pkt (-38)
Grupa ,,B,,
MOSM Tychy – MKS Start SA Lublin 57 : 52 STATYSTYKI VIDEO MVP: Filip Wspaniały
Basketball Club Sieraków – TKM Włocławek 76 : 62 STATYSTYKI VIDEO MVP: Jan Śmiglak
MKS Start SA Lublin – Basketball Club Sieraków 46 : 83 STATYSTYKI VIDEO MVP: Jan Paluszak
TKM Włocławek – MOSM Tychy 63 : 55 STATYSTYKI VIDEO MVP: Mikołaj Wojciechowski
MOSM Tychy – Basketball Club Sieraków 58 : 101 STATYSTYKI VIDEO MVP: Marcin Puchalski
TKM Włocławek – MKS Start SA Lublin 75 : 57 STATYSTYKI VIDEO MVP: Mikołaj Wojciechowski
1 BC Sieraków 6 pkt. (+94)
2 TKM Włocławek 5 pkt. (+12)
3 MOSM Tychy 4 pkt (-46)
4 Start Lublin 3 pkt. (-60
Dla kogo ZŁOTO U14
Basket Club Sieraków (26%, 36 Votes)
TKM Włocławek (17%, 24 Votes)
MKS Radom/Grójec (17%, 23 Votes)
Energa Góra Lodowa Słupsk (17%, 23 Votes)
WKK Wrocław (12%, 16 Votes)
MOSM Tychy (6%, 8 Votes)
Korona Kraków (4%, 5 Votes)
Start Lublin (3%, 4 Votes)
Total Voters: 139
Witam,
chciałbym zabrać głos w dyskusji na temat zmian kategorii wiekowych. Uważam, że możliwe jest wprowadzenie takich zmian, które nie odbędą się kosztem jakiegokolwiek rocznika. Nie rozumiem też, dlaczego mistrzostwa Polski nie mogłyby się odbywać co rok dla każdego rocznika. Jestem rodzicem zawodnika z rocznika 2004. Zgłaszam pomysł całkowitej zmiany formuły rozgrywek roczników parzystych 2004, 2002 być może 2000, a przynajmniej rocznika 2004 (pilotażowo, na próbę) w ten sposób żeby z tegorocznych finalistów i półfinalistów stworzyć Dywizję A, z ćwierćfinalistów – Dywizję B i na tej samej zasadzie chyba już raczej regionalne dywizje C, D i następne, jeśli będą chętni, wg miejsc zajętych w rozgrywkach strefowych/wojewódzkich. Oczywiście, jeśli znalazłyby się chętne zespoły z rocznika 2004 do rywalizacji nie tylko w rozgrywkach według wyżej przedstawionych zasad dla U-15, również w rozgrywkach ligowych dla U-16, to dlaczego nie?
Rozgrywki mogłyby się toczyć na takich samych zasadach jak w siatkarskiej Lidze Narodów (albo kalka z EYBLa?), system każdy z każdym, pięć jednakowych terminów w okresie wrzesień 2018 – maj 2019), w których odbywałyby się 4 turnieje dla 4 zespołów, a na koniec, w czerwcu, turniej finałowy Dywizji A dla najlepszej szóstki (prawo organizacji turnieju – Mistrz Polski U-14 z tego roku, drużyny walczą o tytuł MP U-15). Drużyny z miejsc 13-16 – spadek do niższej Dywizji, 11-12 baraż z drużynami z 5-6 miejsca z niższej Dywizji, awans do wyższej Dywizji drużyn z miejsc 1-4. I już bez powrotu w kolejnych sezonach do dotychczasowej formuły rozgrywek wojewódzkich/strefowych/ćwierćfinałów/półfinałów/finałów MP.
Ze sportowego punktu widzenia widzę same zalety, chłopaki grają z drużynami o zbliżonych umiejętnościach, podnoszą poziom sportowy (dla lepszych drużyn: nie trzeba szukać turniejów, żeby grać z silnymi zespołami, dla słabszych – unikamy traumy wysokich porażek), mecze są w większości zacięte i wyrównane w każdej Dywizji – komu są potrzebne i czemu dobremu służą mecze w ligach wojewódzkich, a nawet w rozgrywkach strefowych, w których mocna drużyna pokonuje słabszą różnicą 100 lub więcej punktów? Żadna satysfakcja i sportowa korzyść dla lepszej drużyny, a jaka motywacja do gry dla słabszej? Czy kluby byłyby na taką rewolucję przygotowane organizacyjnie i finansowo? Mam nadzieję że tak.
Pozdrawiam
Rafał
Obejrzałem wczoraj 2 ciekawe mecze.
1. Sieraków był bardzo mocno spięty, widziałem tych chłopaków 2 razy na żywo w tym sezonie i parę całych meczy na necie i widać było jak bardzo zdenerwowani byli. Tam widać bardzo mocną spinkę trenerów i chłopców to chyba paraliżuje. Jak wyluzują, to nie będzie na nich mocnych. Włocławek fajnie się pokazał, walczył i długo zapowiadało się na niespodziankę. Trzeba zwrócić uwagę, że sporo minut na boisku spędził Bartek Łazarski (urodzony wrzesień 2007!) i grał zupełnie bez kompleksów – punkty po dobitce + fajna asysta. Ten chłopak jest na swój wiek rzeźnikiem 🙂
2. WKK – Radom, też ciekawe widowisko i Piotrówka chyba podobnie jak Sieraków przemotywowana. To są jeszcze dzieci, niejeden dorosły nie radzi sobie z presją, co dopiero 14letni chłopaczek. Zobaczymy co zagrają w następnych meczach.
Pozdrawiam
Wyciągnęliśmy wnioski i w kolejnych meczach “spuściliśmy psy z uwięzi” 😉 Z każdym spotkaniem byliśmy mocniejsi fizycznie. Jako jedyny zespół mieliśmy poranny rozruch przed meczem półfinałowym i finałowym. Chłopcy fizycznie wyjeżdżali z zawodów w niewiele gorszym stanie niż na nie przyjeżdżali. Fantastyczne jedzenie w bursie pomogło nam dobrze zbilansować wydatek energetyczny. Mimo dość ciężkich kontuzji udało się utrzymać do końca pełen skład. Wszystko poszło zgodnie z planem, a chłopcy zachowywali się podczas sześciu dni jak prawdziwi profesjonaliści – zero mediów społecznościowych, 6 posiłków dziennie bez dojadania, odnowa biologiczna, poobiednie sjesty. Z tym zespołem WARTO pracować! Sztab szkoleniowy z Sierakowa (i Pniew) pozdrawia 🙂